Misja: Koroniasty

MANAHOANA, CZŁOWIEKI!

MANAHOANA, CZŁOWIEKI!

Czy człowieki mnie słyszą? Mówią mi Koroniasty. Nadaję z Madagaskaru, ale już wkrótce zobaczymy się w Koronie. Co tam będę robić? Ha! Mam misję!

CO KORONIASTY ROBI W KORONIE?

 

Z końcem 2023 roku zaadoptowaliśmy podopiecznych z wrocławskiego ZOO – zwierzęta z gatunku lemur koroniasty (Eulemur coronatus).

Dlaczego wybraliśmy lemury koroniaste? Z tymi zwierzakami łączą nas co najmniej 3 fakty:

 

  1. Lemury koroniaste, jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się spośród innych gatunków lemurów pomarańczową sierścią na głowie, przypominającą kształtem koronę. Gdy usłyszeliśmy o istnieniu tego gatunku i jego problemach, nie mogliśmy wybrać inaczej!
     

  2. Lemury koroniaste to zwierzęta niezwykle przyjacielskie. Żyją w zwartych grupach społecznych i są oddane rodzinie. Pewnie jeszcze tego nie wiesz, ale wg badań konsumenckich z 2023 roku, Korona jest uważane za najbardziej swojskie i przyjazne centrum handlowe we Wrocławiu.
     

  3. Lemury są bardzo przywiązane do swojego terytorium, jakim są trudnodostępne skały na północy Madagaskaru. Centrum Handlowe Korona od 25 lat stanowi nieodłączny element urbanistycznego krajobrazu północnej części Wrocławia. Jest miejsce, które jest mocno związane z lokalną społeczną i okolicznymi miejscowościami.

Poznając bliżej ten gatunek zwierząt oraz jego stan zagrożenia, postanowiliśmy zrobić coś ponad wsparciem fundacji, zajmującej się ochroną lemurów koroniastych.

 

Około roku 2014 naukowcy szacowali, że liczebność populacji tych lemurów spadnie o 50% w ciągu kolejnych 3 pokoleń (24 lat), ale około 2020 roku statystyki poszybowały w dół. Liczebność lemurów spada znacznie szybciej niż zakładano.

 

Jeśli nie podejmiemy działań dziś, to za 10 lat lemury koroniaste podzielą losy motylka modraszka, tygryska kaspijskiego czy wilka sycylijskiego i znikną z powierzchni ziemi.

Głównymi zagrożeniami dla gatunku lemura koroniastego są:

Silna fragmentacja siedlisk i pogorszenie się ich jakości z powodu powiększającej się powierzchni upraw rolniczych, produkcji węgla drzewnego

Wydobywanie szafirów i złota oraz nielegalne pozyskiwanie drewna

Zabijanie lemurów koroniastych dla mięsa oraz ich prześladowanie przez ludzi w odwecie za szkody w uprawach, a także wyłapywanie zwierząt na lokalny handel zwierzętami

W związku z tym, postanowiliśmy działać. Do Korony, wprost z Madagaskaru, przyleciał specjalny wysłannik: Koroniasty! W 2024 r. ogłaszamy go naszym brand hero i ambasadorem gatunku lemurów koroniastych.

 

Opracowaliśmy całoroczny plan działań CSR-owych o nazwie Misja: Koroniasty, które mają na celu zainspirować społeczność Centrum Handlowego Korona do zaangażowania się w działania proekologiczne i prospołeczne z zakresu:

 

1) świadomego konsumpcjonizmu,
2) odpowiedzialności ekologicznej,
3) wrażliwości społecznej.

 

Inauguracja adopcji Lemura Koroniastego i naszej „misji” odbędzie się  w dniach 27.01 – 28.01 wraz z eventem w centrum pt. MISJA: KORONIASTY, który zostanie poprzedzony działaniami ambientowymi na ulicach Wrocławia.

 

W ciągu roku nasz brand hero – Koroniasty zrealizuje wraz z Koroną program „12 Prac Koroniastego”. 😊 Jako podmiot zrzeszający w jednym miejscu przedstawicieli wielu znaczących marek, jesteśmy przekonani, że poprzez pokazanie wspólnych działań, dotrzemy do świadomości kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wrocławia i udowodnimy, że każda, nawet najmniejsza aktywność – ma sens.

 

Akcja objęta jest patronatem medialnym wrocławskiego Radio Gra oraz realizowana jest we współpracy z Wrocław ZOO.

KORONIASTY O SOBIE

FUN FACTS

JAK WYGLĄDAM NA ŻYWO?

Mam 35 cm długości, ale nadrabiam ogonem. Ogon ma 41 - 51 cm i jest moim drugim mózgiem – używam go nie tylko do balansowania podczas skoków, ale też do komunikacji z moją grupą społeczną. To taki nasz język dla „wtajemniczonych” – if you know what I mean.                                                                                                                                      Mam 20 palców, ale spokojnie – nie na jednej łapie! Na 4 łapach po 5 palców, zupełnie tak jak Ty. To co nas odróżnia, to fakt, że korona mi z głowy nie spadnie. Ha! Samczyki maja korony czarno-brązowe. Samiczki mają szare ciała i pomarańczową koronę.                                                                                                                                      W naturze żyje nas od 1 000 do 10 000 osobników, ale jak już wiecie, jest nas coraz mniej. Średnio żyjemy 8,5 roku. W niewoli nasze życie może wydłużyć się do 27 lat… ale co to za życie?

CO PORABIAM NA CO DZIEŃ?

Żyję w grupach od 5 do 6 osobników, a rządzą nami… samice. Rano wyruszamy do lasu po jedzenie, a przed zachodem słońca wracamy na ostre skały (tsingy) północnego Madagaskaru. Tam jest bezpiecznie.                                                                                                                                     Trzymamy się blisko siebie. Lubimy przesiadywać większość dnia na drzewach. Zwijamy się wtedy w kuleczkę i śpimy wtulone w rodzinkę.                                                                                                                                     Kiedy nie śpimy – jemy. Lubimy owoce, młode liście, kwiaty i pyłki, a czasem zdarzy się robaczek. Wiadomo, białko musi być! Mamy długie, cienkie palce, które pomagają nam w zrywaniu liści i owoców. Codziennie dbamy o higienę i relacje z bliskimi, czyszcząc sobie wzajemnie futerka.

CZY DA SIĘ MNIE LUBIĆ?

Myślę, że tak! Jestem przyjazny wobec innych gatunków, czasem zaczepny i ciekawski. I chociaż bywam płochliwy i ostrożny, to jeśli tylko bliżej Cię poznam - dam się oswoić.                                                                                                                                     Porozumiewamy się za pomocą dźwięków, gestów i zapachów. Zazwyczaj jestem dość cichy, ale gdy mnie coś zainteresuje, to słodko pochrumkuję. Kiedy się wystraszę, krzyczę jak małe dziecko!                                                                                                                                     A jeśli już jesteśmy w temacie dzieci… Nasz sezon rozrodczy przypada na okres deszczowy – bo, co lepszego do roboty, gdy leje i leje? Nasze parki mają zazwyczaj od 1 do 2 młodych, które rodzą się po 120 dniach ciąży. Nie wiem jak Wy, ale my jesteśmy za równym podziałem obowiązków. Młodymi opiekują się nie tylko samice, ale też samce.

PARTNERZY MISJA: KORONIASTY